Chronická žilní nedostatečnost

Jobst CZ>Diagnóza>Diagnóza>Chronická žilní nedostatečnost

Chronická žilní nedostatečnost: jak ji lze léčit

Chronickou žilní nedostatečnost (CVI) lze nejlépe popsat jako neschopnost chlopní v žilách správně transportovat krev zpět do srdce. Tento stav je poměrně běžný, ale může vést ke zdravotním problémům, pokud bude umožněn závažný vývoj. Mezi běžné symptomy patří změna barvy kůže, otoky a bolesti nohou a chodidel. Když dojde k chronické žilní nedostatečnosti, je to proto, že nastal problém s chlopněmi, což způsobeje, že se krev vrací zpět. To znamená, že krev se začne hromadit v žilách, obvykle v nohách a chodidlech.

 

Klinická klasifikace CVI

Přední flebologové vyvinuli C.E.A.P. klasifikace za účelem standardizace diagnózy a posouzení výsledků žilní nedostatečnosti. Tato klasifikace zahrnuje šest stádií (C0-C6), které mapují postupující závažnost chronického žilního onemocnění. Chronické žilní onemocnění se týká počátečních stádií (C0-C3), zatímco chronická žilní nedostatečnost se konkrétně týká pozdějších a závažnějších stádií (C3-C6).

C0:  žádné viditelné nebo hmatatelné příznaky žilního onemocnění
C1: telangiektázie nebo retikulární žíly
C2: křečové žíly
C3: otok
 

C4a: pigmentace nebo ekzém C4b: lipodermatoskleróza nebo blanka atrofie
C5: zhojený žilní vřed
C6: aktivní žilní vřed S: symptomatický, včetně bolesti, napjatosti, podráždění kůže, tíhy a svalových křečí a dalších stížností souvisejících s žilní dysfunkcí A: asymptomatický.

 

Příznaky chronické žilní nedostatečnosti

Progresivní poruchou je, když se příznaky zhoršují tím, jak se zhoršuje stav. Časné příznaky spojené s chronickým žilním onemocněním – například pocit tíhy v nohou, tupé bolesti nebo pulzování – jsou pro pacienty nepříjemné. Vzhledem k tomu, že onemocnění postupuje do křečových žil, otoků a poté příznaků chronické žilní nedostatečnosti, znamená to značné zhoršení kvality života pacientů. Zejména ve stadiu C6, kde se vyskytují aktivní bércové vředy na nohou, mohou pacienti pociťovat bolesti a potíže s mobilitou, které mohou ovlivnit další oblasti života pacienta.

Rizika a příčiny chronické žilní nedostatečnosti

Je třeba poznamenat, že ne všechny příčiny CVI budou pro všechny stejné, ale za nejtypičtější rizikové faktory se považují následující:

  • Rodinná anamnéza chronické žilní nedostatečnosti
  • Objevují se krevní sraženiny nebo hluboká žilní trombóza
  • Prožívání křečových žil
  • Nedostatek pravidelného cvičení
  • Těhotenství
  • Nedávná operace nohou
  • Obezita
  • Kouření tabáku
  • Zánět flebitidy (otok povrchových žil)
  • Dlouhé stání nebo sezení

Možnosti léčby CVI

Správná léčba chronické žilní nedostatečnosti bude u každé osoby zcela odlišná, protože často závisí na věku, pohlaví a aktuálním zdravotním stavu. Léčba je někdy předepsána, aby pomohla zvládnout chronické žilní onemocnění, ale kompresní terapie je často zásadní, pokud jde o zvládnutí různých stádií chronické žilní nedostatečnosti. Nosit kompresní punčochy vyvíjí tlak na nohu a chodidlo, což pomáhá snížit otoky a zmírnit žilní příznaky u pacientů s SVI. Mnoho produktů JOBST lze nosit denně a mají různé úrovně komprese doporučené pro každou fázi závažnosti CVI.


Kromě kompresní terapie je důležité pravidelně cvičit a zvedat nohy nad srdce, například ležet naplocho a odpočívat na polštářích. To pomáhá při léčbě chronické žilní nedostatečnosti tím, že podporuje tok krve z nohou směrem k srdci. Peeling a zvlhčení pomáhají také předcházet suchosti a odlupování kůže na nohou.
Po podrobné diagnostice chronické žilní nedostatečnosti mohou být chirurgické a nechirurgické zákroky provedeny odborníkem. Nošení lékařských kompresních punčoch je běžný nechirurgický zákrok.

Preventivní opatření

Existuje řada faktorů životního stylu, které Vám mohou pomoci snížit riziko vzniku komplikací chronické žilní nedostatečnosti. I když je pravda, že se někteří nemusí úplně vyhnout chronickým žilním onemocněním, je stále důležité podniknout kroky ke snížení rizika. Může to zahrnovat pravidelné cvičení, nenošení vysokých podpatků, vyhýbání se dlouhodobému sezení či stání, a udržování zdravé tělesné hmotnosti.

Tento stav obvykle není život ohrožující, ale může vést k rozvoji a progresi žilního onemocnění. Z tohoto důvodu je nejlepší okamžitě navštívit lékaře, pokud se u Vás vyskytnou příznaky chronické žilní nedostatečnosti.

Jak mohou produkty JOBST pomoci

Zrušit filtr
1- z produktů

to by Vás mohlo také zajímat